Zveza potrošnikov Slovenije je nevladna potrošniška organizacija, članica mednarodnih organizacij in predstavnica slovenskih potrošnikov v Evropskem posvetovalnem odboru za potrošnike (ECCG) pri Evropski komisiji. Temeljna dejavnost ZPS je varstvo pravic potrošnikov, ki ga uresničuje z informiranjem, obveščanjem, svetovanjem in zastopanjem potrošnikov. Z njimi smo se pogovarjali predvsem o nepošteniih poslovnih praksah, ki se dogajajo pri trženju potrošnikom.
1. Kakšne pritožbe največkrat pridobivate s trga in kje lahko podjetja takoj pomagamo?
Na področju direktnega trženja se večina pritožb in vprašanj potrošnikov nanaša na zavajajoče in nepoštene poslovne prakse pri sklepanju pogodb z ranljivejšimi skupinami potrošnikov (starejši, mladoletniki, bolniki) in problemi pri uveljavljanju pravice do odstopa od pogodbe. Problem predstavlja tudi slaba kakovost proizvodov in nesorazmerno visoka cena.
2. Katere zakone in področja trženja pokrivate v vaši inštituciji?
Pri svojem delu ZPS uporablja vso zakonodajo, ki ureja pogodbena razmerja med potrošniki in ponudniki blaga in storitev.
3. O čem boste govorili na Posvetu ZDM na temo Inšpekcijske in potrošniške prakse v trženju?
Poudarek na posvetu bo na zavajajoči praksi pri trženju storitve, t.i. plačljivih SMS sporočil, ki se kljub več kot desetletnemu ozaveščanju potrošnikov na eni strani in opozarjanju operaterjev in ostalih inštitucij na drugi strani še naprej nadaljuje – vedno znova z novimi metodami …
4. Katere bodo glavne smeri delovanja vaše inštitucije v prihodnje?
Delovanje ZPS bo tudi v prihodnje usmerjeno v spremljanje stanja na trgu skozi reševanje problemov potrošnikov in opozarjanje na nezakonite prakse ponudnikov ter preverjanje učinkovitosti obstoječe zakonodaje pri uveljavljanju varstva potrošnikov.
Več o zavajajoči praksi pri trženju potrošnikom in kako se temu izogniti, boste izvedeli na Posvetu Inšpekcijska in potrošniška praksa v trženju, ki bo 12. junija potekal v Ljubljani. Več o dogodku si preberite tukaj.